Басовішча 2008

Абмяркаваньне ўсіх беларускіх навінаў і падзеі: палітыка, спорт, забавы, прыватнае жыцьцё і г.д.

Moderators: Мікалай, Alonka

User avatar
krapachino
Сябар
Posts: 116
Joined: 22.11.2005 - 22:58
Location: Менск

Басовішча 2008

Post by krapachino »

А ці будзе яно ўвогуле?
Візу атрымаць дорага і праблемна - трэба пазначаць месца пражывання і мэту паездкі. Калі едзеш на фестываль -арганізатары мусяць выслаць табе запрашэнне, а хто гэтым будзе займацца ў Польшчы...
Да даты традыцыйнага правядзення фестывалю засталося 5 месяцаў і ніякіх навін на гэты конт яшчэ не з'яўляецца. Але ж хацелася б ведаць, ці пачынаць збіраць грошыкі :)

Якія вашыя меркаванні?
User avatar
Raider
Сябар
Posts: 331
Joined: 15.07.2007 - 11:10
Location: Менск
Contact:

Post by Raider »

Калі разглядаць Басовішча, як культурнае мерапрыемства -
магчыма, шэнгенская віза й не спатрэбіцца.
User avatar
Ultrabelarus
Сябар
Posts: 280
Joined: 24.07.2006 - 16:01
Location: г.Менск

Post by Ultrabelarus »

Вельмі на гэта спадзяюся... а тое не паеду, і так выпускны клас, тэсты - залішне трат грошай і нэрваў
Нас мiльёны, нас дахалеры!
TroLl_ik
Сябар
Posts: 20
Joined: 13.09.2007 - 20:09
Location: Менск
Contact:

Post by TroLl_ik »

Ultrabelarus wrote:Вельмі на гэта спадзяюся... а тое не паеду, і так выпускны клас, тэсты - залішне трат грошай і нэрваў
Тая ж самая сітуацыя. Плянуем паехаць на Басовішча, а пасьля культурна на 4 дні ў Кракаў, але:
1) невядома пакуль нічога з шынгенам;
2) невядома нічога з правіламі паступленьня: калі заканчваецца прыём дакументаў і г. д.
User avatar
Ultrabelarus
Сябар
Posts: 280
Joined: 24.07.2006 - 16:01
Location: г.Менск

Post by Ultrabelarus »

Прыём дакументаў да 23-га ліпеня
Нас мiльёны, нас дахалеры!
User avatar
talita
Сябар
Posts: 3
Joined: 6.03.2008 - 19:12
Location: znikad donikad

Post by talita »

Â˙äîěŕ ˘ćî, őňî áóäçĺ ăđŕöü? Íŕ Âŕřó äóěęó, çáłđŕĺööŕ ÍĐM äŕöü ęŕíöýđň ń¸ëĺňŕ?
I ˘âîăóëĺ ďđűâłňŕííĺ:)
Андрэй
Адказны сябар
Posts: 658
Joined: 26.10.2005 - 18:09
Location: Miensk
Contact:

Post by Андрэй »

talita wrote:Вядома ўжо, хто будзе граць? На Вашу думку, збіраецца НРM даць канцэрт сёлета?
I ўвогуле прывітанне:)
Басовішча без НРМ -- гэтане Басовішча.
User avatar
Ігар
Сябар
Posts: 28
Joined: 8.07.2006 - 12:53
Location: Менск-Маладэчна

Post by Ігар »

Тыя, хто быў на Басах, я думаю, не пашкадуюць 30 эўра (для студэнтаў). Па вялікаму ліку - гэта ня шмат. Тым больш, што ехаць можна спынам і грошы пойдуць на ежу і піва.
Хопіць сыпаць соль на рану,
Усё ідзе паводзе пляну.
User avatar
COMIX
Сябар
Posts: 19
Joined: 12.10.2005 - 18:31
Location: Менск

Post by COMIX »

Андрэй wrote:
talita wrote:Вядома ўжо, хто будзе граць? На Вашу думку, збіраецца НРM даць канцэрт сёлета?
I ўвогуле прывітанне:)
Басовішча без НРМ -- гэтане Басовішча.
Ты мой брат каго зваць беларусам,
Роднай мовы сваёй не цурайся
Як не зрокся яе пад прымусам
Дык і вольны цяпер не зракайся.
Андрэй
Адказны сябар
Posts: 658
Joined: 26.10.2005 - 18:09
Location: Miensk
Contact:

Post by Андрэй »

Ігар wrote:Тыя, хто быў на Басах, я думаю, не пашкадуюць 30 эўра (для студэнтаў). Па вялікаму ліку - гэта ня шмат. Тым больш, што ехаць можна спынам і грошы пойдуць на ежу і піва.
тут справа ня ў Эўра. Па новых правілах мусіш прадставіць у амбасаду рэзэрвацыю гатэлю. А які гатэль ў Барку?? :)

але, я думаю пытаньне вырашыцца. Будзе нейкая квота якой выдадуць польскія візы па 5 эўра. Такое ўжо было два гады таму, калі з'явіліся вялізныя чэргі. Была дамова з польскай амбасадай і яны зрабілі 500 віз па-за чаргой. Дакументы тады прымаліся праз студэнты.бай.

адзінае што, будуць праблемы ў тых, хто браў візы даўжэй і ехаў пасьля на мора, альбо ў Кракаў ці Варшаву.
User avatar
VOLNY
Сябар
Posts: 253
Joined: 27.05.2006 - 21:19
Location: Менск

Post by VOLNY »

Не ведаю.... нешта ў мяне аптымізму не так шмат
Herr Dan
Сябар
Posts: 15
Joined: 8.03.2007 - 12:21

Post by Herr Dan »

Андрэй wrote:
Ігар wrote:Тыя, хто быў на Басах, я думаю, не пашкадуюць 30 эўра (для студэнтаў). Па вялікаму ліку - гэта ня шмат. Тым больш, што ехаць можна спынам і грошы пойдуць на ежу і піва.
тут справа ня ў Эўра. Па новых правілах мусіш прадставіць у амбасаду рэзэрвацыю гатэлю. А які гатэль ў Барку?? :)

але, я думаю пытаньне вырашыцца. Будзе нейкая квота якой выдадуць польскія візы па 5 эўра. Такое ўжо было два гады таму, калі з'явіліся вялізныя чэргі. Была дамова з польскай амбасадай і яны зрабілі 500 віз па-за чаргой. Дакументы тады прымаліся праз студэнты.бай.

адзінае што, будуць праблемы ў тых, хто браў візы даўжэй і ехаў пасьля на мора, альбо ў Кракаў ці Варшаву.
Андрэй, тут справа больш складаная.

Адно - калі чалавек атрымлівае візу за 5 еўра па-за чаргой, і едзе ў Кракаў. Другое - Шэнген, які каштуе 60 эўра, і з якім можна ехаць ў Мадрыд ...

І дзе гарантыі, што для гэтай візы людзі не падмажуцца пад Басы?
Андрэй
Адказны сябар
Posts: 658
Joined: 26.10.2005 - 18:09
Location: Miensk
Contact:

Post by Андрэй »

Herr Dan wrote:Андрэй, тут справа больш складаная.

Адно - калі чалавек атрымлівае візу за 5 еўра па-за чаргой, і едзе ў Кракаў. Другое - Шэнген, які каштуе 60 эўра, і з якім можна ехаць ў Мадрыд ...

І дзе гарантыі, што для гэтай візы людзі не падмажуцца пад Басы?
польша і літва пакінулі за сабой права выдаваць як шэнгенскія, так і нацыянальныя візы. натуральна, што апошняя дае права знаходзіцца толькі на тэрыторыі Польшы. Палякі, наколькі я ведаю, актыўна гэтым карыстаюцца і выдаюць нацыянальных віз амаль столькі ж, колькі і шэнгенскіх. Ясна, што пад Басовішча ніхто не будзе выдаваць шэнгенскія візы. Я меў на ўвазе менавіта польскую візу.
Herr Dan
Сябар
Posts: 15
Joined: 8.03.2007 - 12:21

Post by Herr Dan »

Андрэй wrote: польша і літва пакінулі за сабой права выдаваць як шэнгенскія, так і нацыянальныя візы. натуральна, што апошняя дае права знаходзіцца толькі на тэрыторыі Польшы. Палякі, наколькі я ведаю, актыўна гэтым карыстаюцца і выдаюць нацыянальных віз амаль столькі ж, колькі і шэнгенскіх. Ясна, што пад Басовішча ніхто не будзе выдаваць шэнгенскія візы. Я меў на ўвазе менавіта польскую візу.
Сённяшні кошт нацыянальнай візы - 35 еўра.

Можа гэта і не 60, але напэўна і не 5 :roll:
Misha Angel
Сябар
Posts: 6
Joined: 29.01.2008 - 11:47
Location: Менск

Post by Misha Angel »

Так, польская віза каштуе 35, але палякі могуць зрабіць і некаторую частку са зніжкамі, яны як ні як зацікаўлены ў развіцці фэста.
User avatar
VOLNY
Сябар
Posts: 253
Joined: 27.05.2006 - 21:19
Location: Менск

Post by VOLNY »

Да ну, кіньце. Што ім з гэтага фэсту? Падтрымка бел. культуры для "птушачкі" "змагання" з аўтарытарызамам? Дык канцэрт у Ваве пагрунтоўней будзе. У Польшчы праходзяць куды буйнейшыя фэсты са сваімі (польскімі) і сусветнавядомымі гуртамі, нашто ім "Басовішча"?
Андрэй
Адказны сябар
Posts: 658
Joined: 26.10.2005 - 18:09
Location: Miensk
Contact:

Post by Андрэй »

VOLNY wrote:Да ну, кіньце. Што ім з гэтага фэсту? Падтрымка бел. культуры для "птушачкі" "змагання" з аўтарытарызамам? Дык канцэрт у Ваве пагрунтоўней будзе. У Польшчы праходзяць куды буйнейшыя фэсты са сваімі (польскімі) і сусветнавядомымі гуртамі, нашто ім "Басовішча"?
У Польшы ёсць нацменшасьці. Адна з іх -- Беларусы. У польскім бюджэце закладзены сумы на падтрымку культураў нацыянальных меньшынстваў. З гэтых сумаў і фінансуецца Басовішча.

І чаму вы лічыце, што яно палякам не цікавае. Некалькі год назад Газэта Выборча саставіла сьпіс 50-ці найважнейшых культурных падзеяў году ў Польшы. І Басовішча туды патрапіла.
TroLl_ik
Сябар
Posts: 20
Joined: 13.09.2007 - 20:09
Location: Менск
Contact:

Post by TroLl_ik »

Гэта, а калі будзе бронь на Кракаўскі гатэль, як вы лічыце, пракаціць ці не?!
Herr Dan
Сябар
Posts: 15
Joined: 8.03.2007 - 12:21

Post by Herr Dan »

TroLl_ik wrote:Гэта, а калі будзе бронь на Кракаўскі гатэль, як вы лічыце, пракаціць ці не?!
Смотря для чего :)

Отель и для Шенгена прокатит, только боюсь предоплата должна быть подтверждена.
Dzik
Сябар
Posts: 118
Joined: 1.10.2005 - 14:00
Location: Awtaz
Contact:

Post by Dzik »

Басы будуць па-любому.
Ты говоришь, что меня закроешь,
Что у меня 15 суток впереди!
А мне плевать, я выйду через час
И напоследок всем скажу ''A.C.A.B.''
Post Reply