як вы ставіцеся да "вусатай" гісторыі беларусі

Розныя тэмы, якія ня тычацца музыкі і краіны :)

Moderators: Мікалай, Alonka

megaterik
Сябар
Posts: 13
Joined: 18.07.2006 - 13:47

Post by megaterik »

---
Last edited by megaterik on 15.01.2008 - 17:55, edited 1 time in total.
User avatar
Юрась
Сябар
Posts: 36
Joined: 28.08.2006 - 20:47
Location: Менск
Contact:

Post by Юрась »

знаемая сытуацыя
Будзь разам з намі,
Сярод цемры і жудасьцяў начэй
Будзь разам з намі,
Мы пройдзем з табой свой шлях хутчэй!...
Крама
User avatar
Антось
Сябар
Posts: 29
Joined: 30.09.2006 - 12:28
Location: Менск

Post by Антось »

А ў мяне школа рускамоўная, але 11годкавая,я вучуся па старым, беларускім падручніку па Гісторыі Беларусі(ад гэтага ня лепш),Настаўніца стараецца размаўляць на Беларускай мове,што не магу сказаць пра настаўніцу БЕЛАРУСКАЙ МОВЫ. Яна выкладае ПА-РАСЕЙСКУ.
User avatar
Alonka
Першы сакратар па сувязях з грамадскасьцю
Posts: 1341
Joined: 16.09.2005 - 15:37
Location: Менск
Contact:

Post by Alonka »

Праблема мовы выкладаньня вырашаецца даволі лёгка, калі большасьць клясы выступае за нешта адно. Запытайцеся пра гэта ў Слэйвера - у іх нават ідэалёгію па-беларуску выкладалі.
And I'm sorry for just being me...
User avatar
Дзед_Мiнай!
Сябар
Posts: 210
Joined: 7.10.2006 - 12:40
Location: Менск

Post by Дзед_Мiнай! »

А у нас ва унiверы нават беларускамоуных груп зараз няма! :evil: Заужды былi, а тут "жалающих не нашлося"! Пау-унiвера <<За свабоду>>, а жадаючых няма! Так вось i жывем :cry:
Image
User avatar
Антось
Сябар
Posts: 29
Joined: 30.09.2006 - 12:28
Location: Менск

Post by Антось »

Alonka,Так адразу ўсю сітуацыю з маім клясам не распавядзеш, але некаторыя з паралелі і насілі б (За свабоду),але нешта ня носяць.Гісторыяй цікавяцца 5 чалавекаў з клясу.Усё гэта з-за ціску з боку адміністрацыі, некаторыя вучні баяцца пакінуць гімназію,а я наадварот пасля 9-га клясу цякаю адтуль. Калі мяне выклікалі да сацыяльнага педагога, я размаўляў з ей па-беларуску, яна сказала:"ПЕРЕСТАНЬ КРИВЛЯТЬСЯ".Толькі калі я сказаў, што артыкул 50 канстытуцыі дае права выбару мовы зносін, яна ад мяне адчапілася.
УСЁ ГЭТА ПАТЫХАЕ КОМПЛЕКСАМ НЯПАЎНАВАРТАСЬЦІ!!!!!!
--------
Даруйце мне мае памылкі.
Last edited by Антось on 22.10.2006 - 19:06, edited 1 time in total.
уй

Post by уй »

вот читаю и думаю, что если бы не было творчества нрм ???
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

завідую... мдзя:)
User avatar
Кацера
Сябар
Posts: 30
Joined: 1.10.2006 - 15:41
Location: Бабруйск
Contact:

Post by Кацера »

Так яно так. Яшчэ не ўсталявалася наша роднае, беларускае... Шкада, вельмі шкада. Сказаць узапраўды, дык па-беларуску размаўляю ня вельмі доўга, раней і не цікавілася гэтым. Неяк вывучаючы гісторыю, культуру, тую ж творчасць Н.Р.М. - з'явілася проста неабходнаць, як у кіслародзе! Самае страшнае ж менавіта тое, што калі ў маршрутцы кажаш "На прыпынку, калі ласка" дык вадзіцель, нічого не разумеючы, перапытвае "Что?"... Неяк нават агідна. Іншыя не разумеюць нават, што такое, на якой мове яна размаўляе. У мяне неяк спыталі наша ж людзі "Ты что, на албанском рубішь?" Што я павінна была ім адказаць?...
Чек

Post by Чек »

уй wrote:вот читаю и думаю, что если бы не было творчества нрм ???
А че тут думать было бы БРМ и какой-нибудь Зявон Польски. Делов то! И все бы тут стонали про то, что их не понимают, уничтожают культуру и протчие речи господ так называемых оппозиционеров. 8)
User avatar
Наста
Сябар
Posts: 61
Joined: 1.10.2006 - 10:39
Location: Віцебск
Contact:

Post by Наста »

А ў мяне школа рускамоўная, але 11годкавая,я вучуся па старым, беларускім падручніку па Гісторыі Беларусі(ад гэтага ня лепш),Настаўніца стараецца размаўляць на Беларускай мове,што не магу сказаць пра настаўніцу БЕЛАРУСКАЙ МОВЫ. Яна выкладае ПА-РАСЕЙСКУ.



З беларускай мовай тое ж самае. З гісторыяй - горш! Мову, на якой нам выкладаюць, беларускай ніяк не назавеш. Аднак неяк здзівіла, калі настаўніца спытала ў нас, як мы ставімся да рускамоўных падручнікаў, а яшчэ болей, калі выказала сваю нязгоду з выкладаннем па-руску.
Сябе мы зробім самі!
User avatar
Антось
Сябар
Posts: 29
Joined: 30.09.2006 - 12:28
Location: Менск

Post by Антось »

Кацера, я аднойчы ў маршрутцы, бачыў усталяваны ў вадзіцеля бел-чырвона-белы сцяг!
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

Гэта той чэл, у якога сяброўка Паліны Смолавай (дарэчы апазыцыянэрка:)) пацерлася ручкамі і выпадкова парвала, пасьля чаго кіроўца я апусьціў і прагнаў, і ўсе пасажыры былі толькі ЗА:)
User avatar
Дзед_Мiнай!
Сябар
Posts: 210
Joined: 7.10.2006 - 12:40
Location: Менск

Post by Дзед_Мiнай! »

Kascjuszka, гэткi Вы,спадар, нефармал! :wink:
Image
User avatar
Кацера
Сябар
Posts: 30
Joined: 1.10.2006 - 15:41
Location: Бабруйск
Contact:

Post by Кацера »

Сапраўды, файна! У Мінску, канечне, магчыма яшчэ ўбачыць такія экспанаты. Але ж у Бабруйску такое, на жаль, не практыкуецца. Быў у нашай школы кіраўнік гісторыі, апазіцыянер, дык-такі знайшлі праз толькі год да чаго прычапіцца і пакінуць яго без працы...(( Што яму было рабіць? Ён прычапіў сабе калі мясцовай адміністрацыі ланцугамі да сталбу! і дыклямаваў Канстытуцыю, што кожны мае права на працу. Мае та мае, але датычыцца гэта толькі прыхільнікаў існуючага кіравання. Выгналі з працы, напісалі "парушэнне дысцыпліны". А пачалося ўсё з таго, што ў газеце на першай старонцы было апублікавана хота, дзе наш настаўнік стаяў побач з Мілінкевічам. Вось так.
User avatar
Дзед_Мiнай!
Сябар
Posts: 210
Joined: 7.10.2006 - 12:40
Location: Менск

Post by Дзед_Мiнай! »

Сумная гiсторыя. :( Затое уявi сабе зь якой помпай яго будуць узнауляць на працу пры зьмене улады :wink:
Image
User avatar
Кацера
Сябар
Posts: 30
Joined: 1.10.2006 - 15:41
Location: Бабруйск
Contact:

Post by Кацера »

О-о... Калі гэта ўжо будзе?
Чек

Post by Чек »

Anonymous wrote:Фигня все это. Вот скоро организуют вам экскурсию в Питер по Скарынаускiм местам. Будет по жести! :lol:
Я то думал что круче Скарыны Питерского уже ни хрена нельзя придумать. А вот ху...(извините прет).Севодни по БТ депутат ПП НС Мишка Русый(видимо большой ученый) раскрыл народу глаза. Оказывается туровский каменный крест вырос из земли исключительно благодаря заслугам Президента и правительства! И что характерно сам Кирила Туровский с того света подает маяки белорусскому народу о верности курса вышеозначенной бригады. :lol: :shock: :lol:
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

а запіс ё?
бо пра францішка рэальна ёсьць!
User avatar
КАЗЬМЕР
Сябар
Posts: 15
Joined: 29.10.2006 - 01:25
Location: Слуцак

Post by КАЗЬМЕР »

Anonymous wrote:
Pshedocc wrote:Але самае галоўная ўсе ж забараняюць. Хутка , магчыма, увогуле за ўжываньне тарашкевіцы будуць 15 сутак даваць.(Як раз і повад-новыя правілы)
гэта нават не горшае што можа здарыцца:хутка Ўрачы будуць ставіць дэагназ:БЕЛАРУС :twisted:
Яны робяць горш сабе, бо актыуная моладзь зауседы, ва усе часы, не дае веры таму што ей кажуць, яна шукае прауду, яна на усе мае уласную думку. Моладзь зауседы (як падказвае гiсторыя) была на чале зьмен. Ды i зараз у сьвеце моладзь нават у цывiльных краiнах (антыглабалiсты, падзеi ва францii) нельга прыласьцiць хлебам з маслам i задурыць галаву не тэлебачанЬнем не падручнiкамi.
И вось гэты новы дзень,
Дзень як дзень з ланцугу....
Post Reply