беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Розныя тэмы, якія ня тычацца музыкі і краіны :)

Moderators: Мікалай, Alonka

Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

macie3k wrote:Я ня згодны, што тарашкевіца супярэчыць правілам сучаснай беларускай мовы. Я зусім ня супраць ужываньня тарашкевіцы ў мейсцах 'неафіцыйных', напр. у інтэрнэце (сам ёю карыстуюся) і спадзяюся што калісьці яна набудзе афіцыйны статус (хоць можа ў інным выглядзе ніж сёньняшняя).
Ну, то что не противоречит - ты это загнул (даже "живых" примеров приводить не надо). А я, если честно, не совсем за.... Путаница происходит со всеми этими "кляс, клюб і г.д.". Да и старшему поколению к ней привыкнуть сложно и принимают они её не очень то и ахвотно. Живой пример, когда мой папа читал Быкава "Доўгая дарога дадому", то он у меня переспросил правильно ли он понимает значение слова "калёна" :?
User avatar
macie3k
Скарпіён
Posts: 318
Joined: 21.09.2005 - 14:32
Location: Польшча
Contact:

Post by macie3k »

Малайчынка wrote:Русский язык у нас является государственным
У вас - так, але не ў нас ;)
User avatar
Ultrabelarus
Сябар
Posts: 280
Joined: 24.07.2006 - 16:01
Location: г.Менск

Post by Ultrabelarus »

Патлумачу: Ўроцлаў - Польшча
Нас мiльёны, нас дахалеры!
User avatar
Ганна
Сябар
Posts: 69
Joined: 27.10.2006 - 19:26
Contact:

Post by Ганна »

ß ňŕęńŕěŕ;) Ăŕöüęł - Ďîëüř÷ŕ :D
Ńîíöŕ íŕě äŕďŕěîćŕ =)
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

Ну, так вам, наверное повезло...
User avatar
Megaloman
Сябар
Posts: 72
Joined: 1.10.2005 - 11:26
Location: Мінск ці Менск, а, пераблыталася ўсе ў галаве

Post by Megaloman »

Ну ведаеце, я не бачу нічога дрэннага ў сучаснай беларускай мове, я на ей навучаўся, і зараз чытаю вершы й кнігі. Калі вы лічыце, что добра яе ведаеце хаця б яе, то памыляецеся. Я вось чытаючы Караткевіча, шмат слоў не разумею. Напрыклад, хто такія цмокі? (першая глава "Хрыстос прызямліўся ў Гародні"). Ці ўзяць "Зямля пад белымі крыламі" - там столькі розных слоў, якія азначаюць шмат рэчаў быта вескі - што яго прыходзіцца чытаць са слоўнікам.
А мову Тарашкевіча я не праходзіў, і, толькі чытаючы яе ў іньшых сродках, здагадваюся аб яе правілах (мяккі знак і так надалей).
ЗЫ: праблем з настаўніцамі ніколі не меў, а ў Паліцехе нават атрымаў пяць балаў (тады гэта была вышэйшая адзнака) аўтаматам, бо за весь год не зрабіў ані воднай памылкі ў шматлікіх дыктантах.
I've found safety in this loneliness
But I cannot stand it anymore
User avatar
Law
Сябар
Posts: 17
Joined: 29.07.2006 - 01:27
Location: Украіна, Луганск

Post by Law »

а ў нас, ва Ўкраіне расейская і не дзяржаўная, але ўсё адно ў мяне навучаньне ідзе па-маскальску ;)
złosnych rybinaŭ prablemy nie chvalujyć nas zusim...
User avatar
Аляксандр_Магутны
Сябар
Posts: 38
Joined: 4.03.2007 - 16:54
Location: Miensk

Post by Аляксандр_Магутны »

Megaloman, каб даведацца, хто такія цмокі, трэба ведаць беларускі фальклор,
а вось наконт літаратурнай мовы: калі пісьменьнікі пішуць на тарашкевіцкай, то яна і літаратурная, хіба ж не?
Старадаўняй крывіцкай Пагоні не разьбіць, не спыніць, не стрымаць!
Image
Image
http://argo.moy.su
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

Megaloman, Цмокі - ціпа драконы.

Law, Дык ты ж жывеш у самым расейскай вобласьці Ўкрайны!

А я навучыўся бел.мове праз нэрэмаўскую Гасьцёўню:) У школе вучыў толькі ангельскую.
Na9eja
Сябар
Posts: 34
Joined: 3.05.2007 - 20:58
Location: наваполацк

Post by Na9eja »

Megaloman wrote:Ну ведаеце, я не бачу нічога дрэннага ў сучаснай беларускай мове, я на ей навучаўся, і зараз чытаю вершы й кнігі. Калі вы лічыце, что добра яе ведаеце хаця б яе, то памыляецеся. Я вось чытаючы Караткевіча, шмат слоў не разумею. Напрыклад, хто такія цмокі? (першая глава "Хрыстос прызямліўся ў Гародні"). Ці ўзяць "Зямля пад белымі крыламі" - там столькі розных слоў, якія азначаюць шмат рэчаў быта вескі - што яго прыходзіцца чытаць са слоўнікам.
А мову Тарашкевіча я не праходзіў, і, толькі чытаючы яе ў іньшых сродках, здагадваюся аб яе правілах (мяккі знак і так надалей).
ЗЫ: праблем з настаўніцамі ніколі не меў, а ў Паліцехе нават атрымаў пяць балаў (тады гэта была вышэйшая адзнака) аўтаматам, бо за весь год не зрабіў ані воднай памылкі ў шматлікіх дыктантах.
ШКАДА,АЛЕ АТРЫМОЎВАЕЦЦА ТАК:
беларуская мова тым больш зразумелая,чым больш падобная на расейскую. :(
АЛЕ СЭНС?!
У НАС СВАЁ ЁСЦЬ! І ТОЕ,ШТА ТЫ ЗАРАЗ НЕ РАЗУМЕЕШ,НЕ СА СТОЛІ ЎЗЯТА!!!
шта ж,усё прыходзіць з вопытам,раю папрацаваць над сабой
User avatar
Scriptor
Сябар
Posts: 41
Joined: 14.10.2006 - 19:32
Location: Украіна
Contact:

Post by Scriptor »

Гхм. Зрештою, як би там не було, але якщо наркомівка є офіційним правописом, то нікуди з підводного човна не дітися, і писати доведеться саме нею. Я, наприклад, не уявляю, як би в Україні хтось писав диктанти скрипниківкою (варіант 20-х років, потім змінений у 30-х). Нині використовуємо, в принципі, "наркомівський" варіант, виправлений змінами у 92-му році. Ідеї повернути скрипниківку є, але не дуже популярні. Зрештою, meo voto, це не дуже потрібно.
-----
По темі - на форумах уродів вистачає. Подібні "понятія" мене не дивують. Бачили і таке.
Revival - відродження та поширення високої культури | Форум | Image

Вічний революціонер
Дух, що тіло рве до бою,
Рве за поступ, щастя й волю,—
Він живе, він ще не вмер. (І. Франко)
XBOPbI
Сябар
Posts: 13
Joined: 24.03.2007 - 15:21

Post by XBOPbI »

На мой погляд, тарашкевіца - трохі іншая тэма. Канешне, добра было б, калі б яе законна замацавалі...
Але праблема ў тым, што ў беларускім горадзе, на беларускай зямлі існуюць людзі, якія баняць, блякуюць і выдаляюць тэмы ў форуме за выкарыстаньне беларускай мовы!
Вырадкі!!!
сапраўды - ганьба!

дарэчы, я зайшоў на http://novogrudok.eu/
ацтой некі! "НовогрудОк.Ёу", блін!
User avatar
Megaloman
Сябар
Posts: 72
Joined: 1.10.2005 - 11:26
Location: Мінск ці Менск, а, пераблыталася ўсе ў галаве

Post by Megaloman »

Я так мяркую, што нам бы для пачатку узняць з кален хаця б тую беларускую мову, што лічыцца афіцыйнай. А выкарыстоўваньнем лацінкі мы толькі аддаляемся ад звычайных людзей, якія ведаюць афіцыйную і маглі на ей гутарыць, калі б для гэтага ў краіне складаліся ўмовы - школы, дзіцячыя садкі, вышэйшыя навучальныя установы, сродкі масавай інфармацыі ну і г.д.
I've found safety in this loneliness
But I cannot stand it anymore
User avatar
Scriptor
Сябар
Posts: 41
Joined: 14.10.2006 - 19:32
Location: Украіна
Contact:

Post by Scriptor »

XBOPbI, оце точно.
Revival - відродження та поширення високої культури | Форум | Image

Вічний революціонер
Дух, що тіло рве до бою,
Рве за поступ, щастя й волю,—
Він живе, він ще не вмер. (І. Франко)
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

Megaloman wrote:Я так мяркую, што нам бы для пачатку узняць з кален хаця б тую беларускую мову, што лічыцца афіцыйнай. А выкарыстоўваньнем лацінкі мы толькі аддаляемся ад звычайных людзей, якія ведаюць афіцыйную і маглі на ей гутарыць, калі б для гэтага ў краіне складаліся ўмовы - школы, дзіцячыя садкі, вышэйшыя навучальныя установы, сродкі масавай інфармацыі ну і г.д.
точно!!!
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

Чотка!
User avatar
Scriptor
Сябар
Posts: 41
Joined: 14.10.2006 - 19:32
Location: Украіна
Contact:

Post by Scriptor »

Угу. Я, може, погано уявляю ваші реалії, але, meo voto, ліпше хороша наркомівка, ніж нічого. А нічого в даному випадку == російська.
Revival - відродження та поширення високої культури | Форум | Image

Вічний революціонер
Дух, що тіло рве до бою,
Рве за поступ, щастя й волю,—
Він живе, він ще не вмер. (І. Франко)
User avatar
Lюsenda
Сябар
Posts: 23
Joined: 6.07.2006 - 19:58
Location: Наваградак
Contact:

Re: беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Post by Lюsenda »

Michal.on wrote:На наваградзкім форуме http://novogrudok.eu/ блякуюць і выдаляюць тэмы толькі за выкарыстаньне беларускай мовы.
!
ГЭТА ЎСЕ ХЛУСНЯ!!!!!! І ЯШЧЭ РАЗ ХЛУСНЯ!!!!!
я сама пішу на гэтым форуме і шмат маіх паведамленняў, так як і маіх сяброў, па-беларуску, ніхто за гэта не баніць
проста, Michal.on, каб вы не сварыліся б з адмінам, то да вас было б іншае стаўленне
!!!
User avatar
Lюsenda
Сябар
Posts: 23
Joined: 6.07.2006 - 19:58
Location: Наваградак
Contact:

Post by Lюsenda »

XBOPbI wrote: дарэчы, я зайшоў на novogrudok.
ацтой некі!
:) дзякую, што яшчэ пра http://novogrudok-city.iatp.by/forum так не кажаш :D
User avatar
Scriptor
Сябар
Posts: 41
Joined: 14.10.2006 - 19:32
Location: Украіна
Contact:

Post by Scriptor »

Гм. Сур'ёзна.

Michal.on, а Ви маєте посилки на тему, яку закрили з таким формулюванням, на пост із попередженням, яке Ви назвали, тощо?
Revival - відродження та поширення високої культури | Форум | Image

Вічний революціонер
Дух, що тіло рве до бою,
Рве за поступ, щастя й волю,—
Він живе, він ще не вмер. (І. Франко)
Post Reply