беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Розныя тэмы, якія ня тычацца музыкі і краіны :)

Moderators: Мікалай, Alonka

User avatar
Michal.on
Сябар
Posts: 39
Joined: 20.12.2006 - 00:52
Location: Ліда

беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Post by Michal.on »

На наваградзкім форуме http://novogrudok.eu/ блякуюць і выдаляюць тэмы толькі за выкарыстаньне беларускай мовы.
Падняў пытаньне пра выкарыстаньне на форуме беларускай мовы- адразу забанілі. матыў- выкарыстаньне ненарматыўнай лексікі. Дарэчы, я ня першы, хто трапіў ў такую сытуацыю.
Ганьба!
С неба на голову мне падают доски, из носа моего течет керосин. С детства я ненавижу русских (хоть в этом я с русскими един)
Андрэй
Адказны сябар
Posts: 658
Joined: 26.10.2005 - 18:09
Location: Miensk
Contact:

Re: беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Post by Андрэй »

Michal.on wrote:На наваградзкім форуме http://novogrudok.eu/ блякуюць і выдаляюць тэмы толькі за выкарыстаньне беларускай мовы.
Падняў пытаньне пра выкарыстаньне на форуме беларускай мовы- адразу забанілі. матыў- выкарыстаньне ненарматыўнай лексікі. Дарэчы, я ня першы, хто трапіў ў такую сытуацыю.
Ганьба!
Навошта вам наваградзкія форумы, калі ёсць форумы НРСМу? :)
Na9eja
Сябар
Posts: 34
Joined: 3.05.2007 - 20:58
Location: наваполацк

Re: беларуская мова=ненарматыўная лексіка?

Post by Na9eja »

Michal.on wrote:На наваградзкім форуме http://novogrudok.eu/ блякуюць і выдаляюць тэмы толькі за выкарыстаньне беларускай мовы.
Падняў пытаньне пра выкарыстаньне на форуме беларускай мовы- адразу забанілі. матыў- выкарыстаньне ненарматыўнай лексікі. Дарэчы, я ня першы, хто трапіў ў такую сытуацыю.
Ганьба!
Вось сапраўды не першы...За мову мяне часам не абслугоўваюць у крамах.Скажаш што-і адразу:"ЛюдкаходьсюдыАбслужЫэтуюатояничЫвонепонимаюпатрЫоткаблиннашласьработатьнедают!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"-і так далей,далей у такім жа кірунку...Самае крыўднае,што я ўсё ніяк не магу адказаць :cry: .НАВУЧЫЦЕ,калі ласка
User avatar
Ганна
Сябар
Posts: 69
Joined: 27.10.2006 - 19:26
Contact:

Post by Ганна »

Ěŕ˙ ŕďîří˙˙ äűęňî˘ęŕ - çŕ ňîĺ, řňî ˙ ďłńŕëŕ ăđŕěŕňűęŕé Ňŕđŕřęĺâł÷ŕ, íŕńňŕ˘íłöŕ ďŕńňŕâłëŕ ěíĺ ăîđřóţ ŕöýíęó! Äű ˙ř÷ý é ó ńřűňęó çŕ˘ń¸äű ďŕďđŕ˘ë˙ĺ... Ďđŕç ňđű ěĺń˙öű ďŕéäó ˘ ëłöýé łě˙ Áđŕíłńëŕâŕ Ňŕđŕřęĺâł÷ŕ - ŕëĺ íŕâŕň ňŕě áóäçĺ çŕăŕä ďłńŕöü ńŕâĺöęŕé ăđŕěŕňűęŕé. Âđđđ.... :|
Ńîíöŕ íŕě äŕďŕěîćŕ =)
User avatar
Iкс
Сябар
Posts: 406
Joined: 27.09.2005 - 16:28
Location: Менск, АНГАРСКАЯ-2
Contact:

Post by Iкс »

Ганна, вельмі знаёма. У мяне ў 10-11 клясах было тое ж :(
Галодны крук
Чуе сьвежую кроў.
Свята брудных рук,
Свята чыстых зубоў.
Image
Na9eja
Сябар
Posts: 34
Joined: 3.05.2007 - 20:58
Location: наваполацк

Post by Na9eja »

Воь такая КУЛЬТУРНАЯ-КУЛЬТУРНАЯ амаль вайна.Лічы,грамадзянская...ДУРНОЦЦЕ!!!!!!!!!!!!! :evil:
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

Ганна wrote:Мая апошняя дыктоўка - за тое, што я пісала граматыкай Тарашкевіча, настаўніца паставіла мне горшую ацэнку! Ды яшчэ й у сшытку заўсёды папраўляе... Праз тры месяцы пайду ў ліцэй імя Браніслава Тарашкевіча - але нават там будзе загад пісаць савецкай граматыкай. Вррр.... :|
Вот этим вы меня реально удивляете!!! Конечно, похвально ваше стремление разговаривать и писать на "чистом" белорусском, но вроде грамматика Тарашкевича немного противоречит правилам современного белорусского языка!??!?! Так чего вы ожидали от учителя, что он к десятке ещё и плюс нарисует? :D
P.S.и вопросик, а на уроке русского языка вы пишете диктанты тож по старым правилам со всеми этими " Ъ" ? :) :) :) :) :) :)
User avatar
Slaver
Адміністратар
Posts: 882
Joined: 23.08.2005 - 08:48
Location: Менск

Post by Slaver »

Малайчынка, пачытай некалькі артыкулаў аб тым, як зьнішчалася мова і што які правапіс штучны. На гэтым тэма вычарпаная!
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

Slaver wrote:Малайчынка, пачытай некалькі артыкулаў аб тым, як зьнішчалася мова і што які правапіс штучны. На гэтым тэма вычарпаная!
Я писал это к тому, что глупо от учителя ожидать, что она будет проверять диктант соответственно правописанию Тарашкевича
User avatar
macie3k
Скарпіён
Posts: 318
Joined: 21.09.2005 - 14:32
Location: Польшча
Contact:

Post by macie3k »

Ганна wrote:Мая апошняя дыктоўка - за тое, што я пісала граматыкай Тарашкевіча, настаўніца паставіла мне горшую ацэнку!
А што ў гэтым дзіўнага? Дык афіцыйным правапісам у Рэспубліцы Беларусь зьяўляецца г.зв. 'наркамаўка'.
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

macie3k wrote:
Ганна wrote:Мая апошняя дыктоўка - за тое, што я пісала граматыкай Тарашкевіча, настаўніца паставіла мне горшую ацэнку!
А што ў гэтым дзіўнага? Дык афіцыйным правапісам у Рэспубліцы Беларусь зьяўляецца г.зв. 'наркамаўка'.
Неужели ещё один чел со мной согласен...
User avatar
macie3k
Скарпіён
Posts: 318
Joined: 21.09.2005 - 14:32
Location: Польшча
Contact:

Post by macie3k »

Я ня згодны, што тарашкевіца супярэчыць правілам сучаснай беларускай мовы. Я зусім ня супраць ужываньня тарашкевіцы ў мейсцах 'неафіцыйных', напр. у інтэрнэце (сам ёю карыстуюся) і спадзяюся што калісьці яна набудзе афіцыйны статус (хоць можа ў інным выглядзе ніж сёньняшняя).
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

а я калі пішу па-беларуску там ва ўніверу - я забываюся цалкам на наркамаўку, бо ня памятаю, пішу на тарашкевіцы.. ну і намана, там і так разумеюць:) у чым траблы?? так, у школе дыктоўкі трэ пісаць на наркамаўцы, бо правяраюць жа ж па наркамаўцы.. вы аб чым і аб чом, ніхалеры не разумею пра што гнэ топік?!?!
User avatar
Michal.on
Сябар
Posts: 39
Joined: 20.12.2006 - 00:52
Location: Ліда

Post by Michal.on »

Kascjuszka wrote:а я калі пішу па-беларуску там ва ўніверу - я забываюся цалкам на наркамаўку, бо ня памятаю, пішу на тарашкевіцы.. ну і намана, там і так разумеюць:) у чым траблы?? так, у школе дыктоўкі трэ пісаць на наркамаўцы, бо правяраюць жа ж па наркамаўцы.. вы аб чым і аб чом, ніхалеры не разумею пра што гнэ топік?!?!
А вось пра гэна і топік, што нармальны чалавек і ў нармалёвай краіне не зразумее пра што ўвогуле гаворка і як такое можа быць....
С неба на голову мне падают доски, из носа моего течет керосин. С детства я ненавижу русских (хоть в этом я с русскими един)
User avatar
Ганна
Сябар
Posts: 69
Joined: 27.10.2006 - 19:26
Contact:

Post by Ганна »

Ěŕëŕé÷űíęŕ wrote:
Ăŕííŕ wrote:Ěŕ˙ ŕďîří˙˙ äűęňî˘ęŕ - çŕ ňîĺ, řňî ˙ ďłńŕëŕ ăđŕěŕňűęŕé Ňŕđŕřęĺâł÷ŕ, íŕńňŕ˘íłöŕ ďŕńňŕâłëŕ ěíĺ ăîđřóţ ŕöýíęó! Äű ˙ř÷ý é ó ńřűňęó çŕ˘ń¸äű ďŕďđŕ˘ë˙ĺ... Ďđŕç ňđű ěĺń˙öű ďŕéäó ˘ ëłöýé łě˙ Áđŕíłńëŕâŕ Ňŕđŕřęĺâł÷ŕ - ŕëĺ íŕâŕň ňŕě áóäçĺ çŕăŕä ďłńŕöü ńŕâĺöęŕé ăđŕěŕňűęŕé. Âđđđ.... :|
Âîň ýňčě âű ěĺí˙ đĺŕëüíî óäčâë˙ĺňĺ!!! Ęîíĺ÷íî, ďîőâŕëüíî âŕřĺ ńňđĺěëĺíčĺ đŕçăîâŕđčâŕňü č ďčńŕňü íŕ "÷čńňîě" áĺëîđóńńęîě, íî âđîäĺ ăđŕěěŕňčęŕ Ňŕđŕřęĺâč÷ŕ íĺěíîăî ďđîňčâîđĺ÷čň ďđŕâčëŕě ńîâđĺěĺííîăî áĺëîđóńńęîăî ˙çűęŕ!??!?! Ňŕę ÷ĺăî âű îćčäŕëč îň ó÷čňĺë˙, ÷ňî îí ę äĺń˙ňęĺ ĺů¸ č ďëţń íŕđčńóĺň? :D
P.S.č âîďđîńčę, ŕ íŕ óđîęĺ đóńńęîăî ˙çűęŕ âű ďčřĺňĺ äčęňŕíňű ňîć ďî ńňŕđűě ďđŕâčëŕě ńî âńĺěč ýňčěč " Ú" ? :) :) :) :) :) :)
ß íĺ âó÷óń˙ đŕńĺéńęŕĺ ěîâű:P
Ńîíöŕ íŕě äŕďŕěîćŕ =)
User avatar
Kascjuszka
Сябар
Posts: 629
Joined: 6.11.2005 - 16:32
Location: Belarus, Mensk

Post by Kascjuszka »

Што -> да чаго?
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

Ганна wrote:
Малайчынка wrote:
Ганна wrote:Мая апошняя дыктоўка - за тое, што я пісала граматыкай Тарашкевіча, настаўніца паставіла мне горшую ацэнку! Ды яшчэ й у сшытку заўсёды папраўляе... Праз тры месяцы пайду ў ліцэй імя Браніслава Тарашкевіча - але нават там будзе загад пісаць савецкай граматыкай. Вррр.... :|
Вот этим вы меня реально удивляете!!! Конечно, похвально ваше стремление разговаривать и писать на "чистом" белорусском, но вроде грамматика Тарашкевича немного противоречит правилам современного белорусского языка!??!?! Так чего вы ожидали от учителя, что он к десятке ещё и плюс нарисует? :D
P.S.и вопросик, а на уроке русского языка вы пишете диктанты тож по старым правилам со всеми этими " Ъ" ? :) :) :) :) :) :)
Я не вучуся расейскае мовы:P
а в школе предмета "русский язык" у вас не преподают? :D
User avatar
macie3k
Скарпіён
Posts: 318
Joined: 21.09.2005 - 14:32
Location: Польшча
Contact:

Post by macie3k »

Малайчынка, ведаю што цяжка паверыць але ёсьць такія краіны дзе расейскае ў школах ня вучаць ;)
Angellini
Сябар
Posts: 13
Joined: 30.10.2005 - 15:28
Location: Наваполацак

Post by Angellini »

Я не вучуся расейскае мовы
Як я вам зайздрошчу. З задавальненьнем вучыла б якую-небудзь іншую мову, замест расейскай.
Малайчынка
Сябар
Posts: 52
Joined: 8.05.2007 - 22:29
Location: Мінск

Post by Малайчынка »

macie3k wrote:Малайчынка, ведаю што цяжка паверыць але ёсьць такія краіны дзе расейскае ў школах ня вучаць ;)
И вправду не верится... Русский язык у нас является государственным, и на ряду с белорусским, вродебы как является обязательным для изучения... :? Если не секрет - что эта за школа и где же она такая есть?
Post Reply